Burdur Salda Gölü

Burdur’un Yeşilova  ilçesinde yer alan bir yeryüzü cenneti Salda gölü . 184 metreye varan derinliği ile ülkemizin en derin ikinci gölü olma özelliği taşıyor. Çevresi 44 km olan Salda Gölü’nün etrafı, birinci derece doğal sit alanı ilan edilmiş. Öce bir manzarası var ki, Maldivler’de hissetmeniz mümkündür. Son yılların yeni fenomeni olmaya adayı Salda Gölü, gezginlerin yeni favorisi. Ancak bu güzelliği keşfedenlerin sayısı çok değil, bir hayli artacağı kesin. Ülkemizin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri olan Salda Gölü’nü Macera Turizm sizler için mercek altına aldı.

Hani ülkemizin nedenleri olduğu düşünüldüğünde, işte Salda Gölü de o yerlerden biri. İnanın Salda Gölü’ne gittiğinizde “iyi ki bu güzelliği yaşamışım” diyebileceksiniz.

Evet, Salda Gölü’nde en temiz beşinci gölü olma özelliğine sahip. Bu da Macera Turizm’le Salda Gölü’nü gizli için yeterli nedenlerden biri. Böyle bir doğal zenginliğin ülkesinde kullanılabilir durumda ayrı bir gurur verici.

Türkaz renklerinde çok güzeldir. Zaten Maldivler’e olan benzerliği de buradan geliyor. O bembeyaz kumlar, Salda Gölü’nün en özellikleridir. Bu da Salda Gölü’nün Maldivler’le olan ortak noktalarından. Gayet normal o bembeyaz kumlara basarken.

Gerçekten şu dünyanın ‘güzel ki yaptım’ diyebilecek şeylerden oluşan Salda Gölü’nde yüzmek. Yeşilova Halk Plajı ve Salda Orman Plajı  , yüzmeye en elverişli plajlar. İki plajın yaklaşık 3 km var. Bu arada, neticede bu bir göl ve varsa neler bataklık. Bu yüzlerce tavsiye edilmiyor. Orman Plajı Tercih tercih ederse, 10-15 metreden daha fazla açılmanız önerilmiyor. Ayrıca riskli. Bunlara dikkat etme olasılığı bir sorun yok. Haziran ayından Eylül ayının ortalarına kadar Salda Gölü’nde yüzme sezonu açık.

Salda Gölü’nün etrafı çam ağaçlarıyla süslü. Bu alanlar de kamp ve piknik yapmak elverişli olduğu alan var. Hatta Temmuz ve Ağustos’ta gençlik kampları düzenleniyor Salda Gölü’nde. Zaten gördüğünüz manzara, “bir dahakine çadırımı kapıp da geleyim” dedirtiyor. Gölün Profili. Kamp dışında konaklama yapabileceğiniz küçük çaplı 1-2 motel de bulabilirsiniz.

Gölün manzaraları görmeye en iyi nokta Salda Beli. Denizden 1280 metre yükseklikte. Denizli’nin gelir değerleri göle 1,5 km mesafede bulunuyor.