Alternatif Yayla Turizmi

Karadeniz yaylaları son bilgisayarı gezginlerin uğrak noktası haline geldi. Bu harikulade Rize’de bulunan yaylalardan biri de Pokut Yaylası. Sal Yaylası ve Pokut Yaylası birlikte açılıyorum. Onun iki yayla da birbirine karşıdan bakar. Rize, Çamlıhemşin’deki bu doğa harikası yaylalara eski adı ile Çinçiva yeni adı ile Şenyuva Köyünden gidebiliyoruz. Pokut Dağ Evi, Pokut Dağ Evi -. Yaklaşık 13 km lik zamansız, virajlı, bazen beton, bazen taş ve bazen de çamur olan Macera dolu bu yolu 1 saat gibi bir sürede tırmanarak bitiriyoruz. 

Ağustosun 20’si ile 30’u kadar yaylada şenlikler yapılır. Eskiden belli bir tarihte yapılan bu şenlikler artık yaylanın en kalabalık olduğu zamana denk geliyor. Şenliklerde bir araya gelen Sal ve Pokut Yaylalarının arasını ormanın içinde rahat bir patikadan aşabiliyoruz. Bu yol kuş cıvıltıları ile şenlenen, üzerini ağaçların örttüğü, mis gibi çiçek kokularının etrafı sardığı ve ağaçların arasından süzülen ışıklarla masalsı bir görüntü oluşturan çok güzel bir patika. Sal Yaylası sırtına geldiğinizde hava açıksa buradaki bankta oturup mutlaka gün batımını ve oluşan bulut denizi seyredin. Orada büyülenmiş gibi bu güzel doğa olayını keyifle seyretmekten başka hiçbir şey yapamıyorsunuz.. Herhalde insan ömründe bulutlara yukarıdan bakmak çok nadir yaşanacak bir durumdur. Havanın çok iyi olduğu günlerde, bu dağların tepesinden Karadeniz’i bile görebilirsiniz

Pokut ve Sal arasındaki patika dışında ormanın içinde çok keyifli yürüyüşler yapacağımız başka patikalar da mevcut. Bir tanesi tam Plato’dan aşağıya iniyor ve ormanda bir süre yürüdükten sonra yemyeşil bir düzlüğe çıkıyor. Bu düzlükten hem Pokut’u hem de Sal’ı görebiliyoruz. Pokut’da oturup manzaranın tadını doyasıya yaşamamız için yapılmış ahşap oturma grupları da mevcut.